ABRAHÁM

Vitajte na stránkach obce

Kontakt na hasičov: Štefan Palčo - 0904/107 116 Pavol Čambál - 0903/837 971 Volať len v prípade požiaru a inej mimoriadnej udalosti (bodavý hmyz, spadnutý strom, zatopená časť domu, vytečený olej na ceste a pod.) Dôležité upozornenie - kontrolované spaľovanie odpadu v záhradách občanmi nie je považované za požiar! V takýchto prípadoch hasičská jednotka nemôže zasiahnuť s výnimkou zvýšeného nebezpečestva vzniku požiarov, ktoré vyhlasuje OR HaZZ v Galante.

V prípade problémov s používaním alebo zobrazovaním webstránky kontaktujte správcu: webmaster@vfit.sk

Abrahámsky kroj patrí do trnavského regiónu.

Ženský kroj: Je to riasená sukňa a vyšívaná zástera. Rukávce sú so zlatom vyšívané na gatre. Dolná časť rukávcov - tacle je z čipiek, ktoré sa zhotovovali paličkovaním. Krézel (golier) je tiež zhotovené z čipiek so zlatom vyšívaným obojkom. Pod krkom je vyšívaná mašľa. Slobodné dievčatá majú na hlave širokú červenú stužku dolu zakončenú zlatými strapcami. Vydaté ženy nosia na hlave zlatom vyšívaný čepiec s bielim riaseným okrajom. Ku kroju patrí aj vyšívaný prucel (vesta).Na zásteru sa viažu prepásky so širokým vyšívaných stužiek. Na nohy si ženy obúvajú čižmy až po kolená.

Mužský kroj: Sú to čierne, úzke, súkenné nohavice zdobené šnurovaním. Košeľa vyšívaná so širokými rukávmi. Na košeľu sa oblieka stromový prucel. Na hlave sa nosí malý čierny širáčik s kosierkami pre mládencov. Čižmy sú vysoké po kolená.